fbpx

Okazje bankowe pojawiają się niemal codziennie. Promocje w bankach to najczęściej premie pieniężne za otwarcie konta czy karty kredytowej (i spełnienie określonych warunków). Zdarzają się również inne bonusy – np. bony na zakupy czy wyższe oprocentowanie lokat lub kont oszczędnościowych. Jak trafić na aktualne promocje bankowe? Ile można zarobić? Czy premia za otwarcie konta lub karty jest pewna? W dzisiejszym wpisie zebrałem 10 najczęściej pojawiających się pytań.

Aktualny ranking osobistych kont bankowych znajdziesz TUTAJ >

Okazje bankowe: czy premia za otwarcie konta / karty kredytowej jest pewna?

Promocje bankowe w odróżnieniu od różnego rodzaju konkursów mają tę przewagę, że tutaj nagroda jest gwarantowana. Jeżeli spełnimy warunki promocji (a te szczegółowo opisuję krok po kroku w swoich artykułach), wtedy automatycznie kwalifikujemy się do otrzymania premii. Najczęściej, oprócz otwarcia konta czy karty kredytowej, banki stawiają przed nami dodatkowe warunki – na przykład zapłacenie kulka razy kartą czy wykonanie przelewów.

Ile można zarobić na promocjach bankowych?

Okazje bankowe to dobry sposób na dodatkowy zarobek. Premia z nowym kontem – w zależności banku – najczęściej waha się od 100 złotych do nawet 400 zł. Ale zdarzają się również kumulacje promocji, dzięki którym można zyskać znacznie więcej.

Przykładowo: w jednej z ostatnich kumulacji promocji, Santander oferował 300 zł premii bazowej z nowym kontem i 80 zł za skorzystanie z kodu polecającego (można było znaleźć na moim blogu). Na chętnych czekało dodatkowe 150 zł za zlecenie przelewów pensji, a także nawet 300 złotych rocznie za opłacane rachunki. Do tego posiadacz konta mógł polecać to konto innym osobom i za każdą skuteczną rekomendację otrzymywać pieniądze.

Zdarza się, że banki – oprócz premii pieniężnej – oferują wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym (np. 3% w Pekao na 120 dni, co w czasach kiepskich oprocentowań depozytów jest całkiem atrakcyjną propozycją). Z kolei w promocji karty kredytowej Citibanku otrzymałem w zeszłym roku warty wówczas 750 zł telefon Oppo AX7 z pamięcią 64 GB.

Promocje bankowe: telefon od Citibanku

O tym, jakie aktualne promocje bankowe, dowiesz się przechodząc na stronę główną mojego serwisu – lowcabonusow.pl

Promocje bankowe: dlaczego bank chce dać mi pieniądze?

Bo liczy, że zakładając konto czy kartę kredytową, zostaniesz u niego na dłużej. Oczywiście banki mają świadomość, że część osób poluje na okazje bankowe i po odebraniu bonusów zamknie konto. Ale wiedzą też, że będą osoby, które zdecydują się zostać, bo np. przekonała ich nowoczesna aplikacja (lepsza niż w poprzednim banku), lepsza obsługa czy korzystne warunki prowadzenia konta. A to dla banku okazja, by taki zadowolony klient skorzystał z jego innych produktów – np. lokaty czy kredytu.

Zakładam konto / kartę z premią. Na co zwrócić uwagę

  • przeczytaj zasady promocji i oceń, czy dasz radę je spełnić. Znajdziesz je w regulaminie, a także np. na moim blogu w artykule opisującym konkretną ofertę. Są promocje łatwe, gdzie do uzyskania premii wystarczy zapłacić kilka razy kartą czy zapewnić wpływ na konto na określoną sumę (nawet przelewając ze swojego rachunku w innym banku). Pojawiają się również nieco bardziej skomplikowane wymogi, dlatego przed skorzystaniem z promocji warto rozważyć, czy brać w niej udział
  • zapisz sobie daty i warunki. Każda promocja ma swoje warunki, a także terminy, w których należy je spełnić. Warto je mieć po ręką, aby móc do nich szybko zajrzeć w razie wątpliwości. Tylko spełnienie wszystkich warunków promocji spowoduje, że otrzymasz nagrodę
  • sprawdź, czy zakładając konto / kartę, należy zaznaczyć zgody marketingowe. Część banków do udziału w promocji wymaga zaznaczenia odpowiednich zgód. Jeśli jest taki wymóg, wtedy taka informacja musi pojawić się w regulaminie danej oferty. O tym, że należy zaznaczyć zgody, informuję w swoich tekstach opisujących promocje bankowe. Oczywiście po otrzymaniu premii możesz je wycofać, jeśli nie będziesz życzył/a sobie kontaktu z bankiem
  • sprawdź opłaty i sposoby, jak ich uniknąć. W opisie każdej promocji podaję także charakterystykę produktu, którego ona dotyczy. Przeczytasz tam również podsumowanie najważniejszych opłat, a także informacje, jak ich uniknąć (np. robiąc określoną liczbę transakcji kartą czy zapewniając wpływ na konto). Dodatkowo znajdziesz tam również link do pełnej tabeli opłat i prowizji. Na blogu najczęściej opisuję te konta/karty, które nie są problemowe, tzn. nie mają żadnych opłat lub można je łatwo ominąć

Dlaczego niektórych promocji nie można znaleźć na stronie głównej banku czy w placówce?

Powodów może być kilka. Część banków wychodzi z założenia, że gdy ktoś już się pojawił w placówce (czy na stronie głównej banku), to jest już przekonany do założenia konta i nie trzeba go zachęcać dodatkowymi bonusami. Oferty bonusowe zamieszczają więc w innych kanałach, które mają dopiero przekonać potencjalnego klienta – np. w serwisach internetowych z promocjami.

Ponadto niektóre banki przeprowadzenie promocji powierzają współpracującymi z nimi agencjami, których zadaniem jest m.in. rozreklamowanie i obsługa akcji. W takim przypadku chęć udziału w promocji zgłaszamy na stronie przygotowanej przez daną agencję, skąd jesteśmy już przekierowywani na stronę banku, gdzie składamy wniosek. To na stronie banku podajemy wszystkie dane potrzebne do otwarcia konta.

Kto może wziąć udział w promocji?

Najczęściej promocje bankowe adresowane są do nowych klientów. Ale jeśli nawet kiedyś miałeś/aś konto w danym banku, to nic straconego – jeśli zostało zamknięte np. 1,5 roku temu, a podany w regulaminie promocji okres karencji to rok, wtedy jak najbardziej możesz ponownie założyć rachunek w promocji.

Oprócz promocji dla nowych klientów, obecni też czasem mogą zgarnąć bonusy. Mogą to być np. pieniądze za polecanie kont innym osobom, zwroty za płatności kartą czy punkty lojalnościowe. Zależy to od polityki danego banku.

Czy muszę zapłacić podatek od nagrody?

Kwestie te są opisane w regulaminie promocji, ale w przeważającej części nie ma takiego obowiązku. Najczęściej w promocjach kont osobistych czy kart jest zapis, że bonus jest nagrodą w sprzedaży premiowej i jest on zwolniony z podatku dochodowego. Jest to zgodne z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych). W przypadku kont firmowych będziesz najpewniej musiał/a rozliczyć nagrodę, ale o tym szczegółowo dowiesz się z regulaminu promocji.

Premia od banku nie przyszła. Co robić?

Choć moje dotychczasowe doświadczenia z wielu promocji są pozytywne i premie zawsze trafiały na konto, to wiem, że są przypadki, gdy tak się nie dzieje. Ale tutaj też jest wyjście! Każda promocja ma swój regulamin, w którym znajdziesz informacje, jak złożyć reklamację. Jeśli dostępna jest opcja mailowa lub przez system bankowości elektronicznej (a zwykle tak jest), wtedy zalecam skorzystanie z tego wariantu. Opisz szczegółowo sprawę i wyślij organizatorowi swoją reklamację – jeśli kwalifikujesz się do nagrody, to błąd powinien być naprawiony.

Czy otwierając konto z premią wiąże mnie jakaś „lojalka”?

Zakładając konto czy kartę kredytową podpisujesz umowę. Jeśli w danej umowie nie ma informacji, do kiedy należy utrzymywać konto, wtedy umowę możesz wypowiedzieć w każdej chwili zachowując okres wypowiedzenia – najczęściej jest to 30 dni. Tak wiec zwykle nie ma tu długich „lojalek”, jakie znamy np. z umów o usługi telekomunikacyjne. Jeśli istnieje wymóg dłuższego utrzymywania konta, wtedy przeczytasz o tym informację zarówno w regulaminie, jak i moim artykule.

Aby bonus wpłynął na Twoje konto, musi być ono aktywne i najczęściej nie może znajdować się w okresie wypowiedzenia.

Jak polować na okazje bankowe?

Na blogu lowcabonusow.pl regularnie opisuję godne uwagi promocje bankowe. Ale nie tylko, bo zdarzają się również inne ciekawe oferty – m.in. bonusy na noclegi, przejazdy czy zakupy. Aby być na bieżąco:

Sprawdź aktualne promocje bankowe >>>