Wakacje kredytowe: kalkulator oszczędności i odpowiedzi na pytania

Ustawowe wakacje kredytowe rodzą wiele pytań wśród posiadaczy kredytów hipotecznych. Jakie są zasady? Ile można oszczędzić robiąc nadpłaty? Czy skorzystanie z tej opcji negatywnie wpłynie na zdolność kredytową i ocenę w Biurze Informacji Kredytowej?

Jeśli szukasz odpowiedzi na te oraz inne pytania, warto odwiedzić stronę:

Najważniejsze zagadnienia i kalkulator

Na stronie wakacjekredytowe.eu znajdziesz omówienie najważniejszych kwestii związanych z ustawą dotyczącą zawieszenia rat kredytu hipotecznego, która weszła w życie 29 lipca 2022 roku.

Warto również zwrócić uwagę na kalkulator, który pokaże różnice w odsetkach w różnych scenariuszach korzystania z ustawowych wakacji kredytowych.

Jak zauważysz, samo skorzystanie z wakacji kredytowych nie przyniesie żadnych oszczędności. Ale jeśli wolne środki, które zgromadzisz podczas zawieszenia spłaty kredytu, przeznaczysz na nadpłatę, oszczędności mogą być ogromne.

Kim jest autor strony?

Autorem strony jest Mateusz Marciniak, który na codzień zawodowo zajmuje się kredytami hipotecznymi i obsługuje klientów z całej Polski. Merytorycznego wsparcia udzieliła zaś Kancelaria Adwokacka Adwokat Dawid Suszyński z Gdańska.

Jak informuje autor serwisu, jego podsumowanie to wynik konsultacji z prawnikami, a także pytań zadanych kilkunastu bankom. „Nie jest wykluczone, że na skutek wydania interpretacji, rozporządzeń, część artykułów ustawy będzie stosowana w inny sposób. Możliwe też, że poszczególne banki będą w różny sposób interpretowały treść ustawy” – zauważa Marciniak.

Wakacje kredytowe – o co chodzi?

Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w PLN na własne potrzeby mieszkaniowe. Rozwiązanie to umożliwia zawieszenie spłaty rat przez nawet 8 miesięcy:

  • maksymalnie 2 raty między 1 sierpnia a 30 września 2022 r.
  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 października a 31 grudnia 2022 r.
  • maksymalnie 4 raty w 2023 r. – po jednej racie w każdym z kwartałów

Zawieszenie dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jak informuje ministerstwo finansów, jedyne opłaty, jakie mogą się pojawić w czasie wakacji, to opłaty ubezpieczeniowe.

Wniosek o wakacje kredytowe należy składać od 29 lipca 2022 r. do banku, który udzielił kredytu hipotecznego.

Źródła:

wakacjekredytowe.eu

gov.pl