Co warto wiedzieć, jeśli chcesz zarabiać na bankach?

Jak zauważysz, poszczególne promocje w bankach różnią się zasadami, terminami czy wysokością premii. Na podstawie swojego doświadczenia mogę jednak wskazać kilka uniwersalnych zasad, jakimi warto się kierować, biorąc udział w promocjach bankowych:

  • przeczytaj zasady promocji bankowej i oceń, czy dasz radę je spełnić. Znajdziesz je w regulaminie, a także np. na moim blogu w artykule opisującym konkretną ofertę. Są promocje łatwe, gdzie do uzyskania premii wystarczy założenie konta osobistego i np. kilka płatności kartą lub za pomocą aplikacji mobilnej banku czy zapewnienie wpływu na określoną sumę (nawet przelewając ze swojego rachunku w innym banku). Pojawiają się również nieco bardziej skomplikowane wymogi, dlatego przed skorzystaniem z promocji warto rozważyć, czy chcesz brać w niej udział
  • zapisz sobie daty i warunki. Każda promocja ma swoje warunki, a także terminy, w których należy je spełnić. Warto je mieć po ręką, aby móc do nich szybko zajrzeć w razie wątpliwości. Tylko spełnienie wszystkich warunków promocji spowoduje, że otrzymasz bonus
  • sprawdź, czy należy zaznaczyć zgody marketingowe. Część banków do udziału w promocji wymaga zaznaczenia odpowiednich zgód. Jeśli jest taki wymóg, wtedy taka informacja musi pojawić się w regulaminie danej oferty. O tym, że należy zaznaczyć zgody, informuję w swoich tekstach. Oczywiście po otrzymaniu premii możesz je wycofać, jeśli nie będziesz życzył/a sobie kontaktu z bankiem
  • sprawdź opłaty i sposoby, jak ich uniknąć. W opisie każdej promocji podaję także charakterystykę produktu, którego ona dotyczy (np. konta osobistego czy karty kredytowej). Przeczytasz tam również podsumowanie najważniejszych opłat, a także informacje, jak ich uniknąć (np. robiąc określoną liczbę transakcji kartą płatniczą czy zapewniając wpływ). Dodatkowo znajdziesz tam również link do pełnej tabeli opłat i prowizji

Zachęcam również do obejrzenia tego krótkiego wideo, w którym wyjaśniam najważniejsze kwestie dotyczące promocji bankowych:


Najczęstsze pytania

Promocje bankowe w odróżnieniu od różnego rodzaju konkursów mają tę przewagę, że tutaj nagroda jest gwarantowana. Jeżeli spełnimy warunki promocji (a te szczegółowo opisuję krok po kroku w swoich artykułach), wtedy automatycznie kwalifikujemy się do otrzymania premii. Najczęściej, oprócz otwarcia konta osobistego, firmowego czy karty kredytowej, banki stawiają przed nami dodatkowe warunki – na przykład wykonanie kilku transakcji kartą, BLIKiem czy zrobienie przelewów.

Bo liczy, że nawiąże z tobą długofalową relację. Oczywiście banki mają świadomość, że część osób poluje na okazje bankowe i po odebraniu bonusów zamknie założony w promocji produkt. Ale wiedzą też, że będą osoby, które zdecydują się zostać, bo np. przekonała ich nowoczesna aplikacja (lepsza niż w poprzednim banku), lepsza obsługa czy korzystne warunki. A to dla banku okazja, by taki zadowolony klient skorzystał z jego innych produktów – np. lokaty czy kredytu.

Tak, możesz skorzystać z promocji w różnych bankach jednocześnie. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń.

Powodów może być kilka. Część banków wychodzi z założenia, że gdy ktoś już się pojawił w placówce lub na stronie głównej banku, to jest już przekonany do skorzystania z oferty i nie trzeba go zachęcać dodatkowymi bonusami. Oferty bonusowe zamieszczają więc w innych kanałach, które mają dopiero przekonać potencjalnego klienta – np. w serwisach internetowych z promocjami.

Ponadto niektóre banki przeprowadzenie promocji powierzają współpracującymi z nimi agencjami, których zadaniem jest m.in. rozreklamowanie i obsługa akcji. W takim przypadku chęć udziału w promocji zgłaszamy na stronie przygotowanej przez daną agencję, skąd jesteśmy już przekierowywani na stronę banku, gdzie składamy wniosek. To na stronie banku podajemy wszystkie dane potrzebne do otwarcia produktu bankowego.

Większość promocji bankowych adresowanych jest do nowych klientów. Ale jeśli nawet kiedyś miałeś produkt w danym banku, ale od dłuższego czasu już go nie masz, wtedy jest szansa że znów możesz go założyć. Informacja o tym znajdzie się w regulaminie oraz oczywiście w moim artykule opisującym daną ofertę. Oprócz ofert dla nowych klientów, obecni też czasem mogą zgarnąć profity. Mogą to być np. pieniądze za polecanie, zwroty za płatności czy punkty lojalnościowe. Zależy to od polityki danego banku.

Kwestie te są opisane w regulaminie, ale w przeważającej części nie ma takiego obowiązku. Najczęściej w promocjach znajdziesz zapis, że nagroda w sprzedaży premiowej jest zwolniona z podatku dochodowego. Jest to zgodne z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku kont firmowych będziesz najpewniej musiał/a rozliczyć nagrodę, ale o tym szczegółowo dowiesz się z regulaminu promocji.

Choć moje dotychczasowe doświadczenia z wielu promocji są pozytywne i premie zawsze trafiały na konto, to wiem, że są przypadki, gdy tak się nie dzieje. Ale tutaj też jest wyjście! Każda promocja ma swój regulamin, w którym znajdziesz informacje, jak złożyć reklamację. Jeśli dostępna jest opcja mailowa lub przez system bankowości elektronicznej (a zwykle tak jest), wtedy zalecam skorzystanie z tego wariantu. Opisz szczegółowo sprawę i wyślij organizatorowi swoją reklamację – jeśli kwalifikujesz się do nagrody, to błąd powinien być naprawiony.


Ile można zarobić na promocjach bankowych?

Wysokość bonusów w poszczególnych bankach zmienia się w czasie. Można jednak przyjąć, że korzystając z jednej oferty możesz zyskać od 250 zł w górę (przy czym bonusy o wartości 400 zł, 500 zł czy 600 złotych wcale nie są już rzadkością). Jeśli lubisz bankowanie i testować różne produkty, to oczywiście możesz skorzystać z kilku ofert i zarobić na promocjach bankowych jeszcze więcej.

Banki oferują nie tylko nagrody pieniężne, ale także rzeczowe (np. smartfony) czy różnego rodzaju vouchery. Poniżej kilka przykładów bonusów, które otrzymałem korzystając z tego typu okazji:

Promocje bankowe - pieniądze od banku
Bonus pieniężny za udział w jednej z promocji za założenie konta ING Banku Śląskiego
Promocje bankowe - program poleceń
Voucher do Biedronki, który otrzymałem za polecenie konta Santander Banku Polska innej osobie (jako obecny klient)

Promocje bankowe: telefon od Citibanku
Telefon, jaki otrzymałem biorąc udział w promocji za założenie karty Citibanku

10% cashback za każdą transakcję bezgotówkową zrobioną BLIKiem lub kartą do konta Velobank (promocja z łączną sumą zwrotów do 600 zł)

Archiwalne promocje

Szukasz promocji bankowych, które już się zakończyły? Przejdź do ARCHIWUM BLOGA >


Decydujesz się na skorzystanie z oferty? Będę wdzięczny, jeśli skorzystasz z linków / kodów umieszczonych w tym artykule. Dzięki temu mogę otrzymać za to wynagrodzenie, co będzie miłą rekompensatą za czas poświęcony w wyszukiwanie i opisywanie różnego rodzaju promocji i produktów