Ile oszczędzisz dzięki nadpłacie kredytu? Sprawdź świetny kalkulator

Masz kredyt hipoteczny i zastanawiasz się, ile zyskasz dzięki jego nadpłacie? Teraz w prosty sposób możesz to sprawdzić robiąc symulację nadpłaty w kalkulatorze udostępnionym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ale to niejedyna funkcja tego narzędzia. Możesz np. sprawdzić, jak zmieni się rata w przypadku wzrostu lub spadku stóp procentowych.

Jak działa kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego?

Bardzo cenię proste rozwiązania, a udostępniony przez UOKiK kalkulator kredytowy nadpłaty z pewnością do takich należy. Aby z niego skorzystać, wystarczy:

  • wpisać parametry kredytu: pozostałą kwotę do spłaty, wysokość raty lub oprocentowanie (znajdziesz je np. w aktualnym harmonogramie lub w większości przypadków w bankowości elektronicznej), a także datę spłaty ostatniej raty
  • zaznacz, czy chcesz nadpłacić kredyt i podaj kwotę

Kalkulator nadpłat kredytu hipotecznego pokazuje dwa warianty wcześniejszej spłaty. Możesz porównać, jaki skutek przyniesie nadpłata kredytu hipotecznego jeśli wybierzesz zmniejszenie raty, a ile oszczędzisz wybierając skrócenie okresu kredytowania (w tym drugim przypadku rata pozostanie bez zmian).

Przykładowe wyniki z kalkulatora

Oprócz tego, w kalkulatorze można sprawdzić, jak zmieni się rata w przypadku zmiany stopy procentowej:

Jak czytamy na stronie kalkulatora, prezentowana wielkość rat może nie uwzględniać innych opłat takich jak np. dodatkowe ubezpieczenia lub prowizje. Niemniej jednak uważam, że jest on świetnym narzędziem, który przyda się zarówno dla posiadaczy kredytu hipotecznego, jak i osób planujących zaciągnięcie takiego zobowiązania.


SPRAWDŹ TEŻ:

Jak oszczędzać pieniądze? Moje pomysły na zniżki, zwroty i bonusy

Aktualne promocje bankowe z premiami dla klientów