Jak oszczędzać pieniądze? Moje pomysły na zniżki, zwroty i bonusy

Robienie zakupów, płacenie rachunków czy korzystanie z różnego rodzaju usług może być tańsze. W tym wpisie pokazuję, jak oszczędzać pieniądze, a także dzielę się swoimi sposobami na bonusy.

Moja zasada: nie pogardzę każdym, nawet kilkuzłotowym bonusem. To zawsze więcej niż 0, a w skali roku suma nawet drobnych kwot może zrobić się imponująca


Zwroty za zakupy, czyli cashback z praktyce

Podsumowanie zwrotów, jakie otrzymałem w różnych serwisach cashback

Jeśli robisz zakupy w sklepach internetowych, to zdecydowanie warto poznać serwisy cashback typu LetyShops, Refunder czy Goodie. Ich zasada działania jest prosta: rejestrujesz się, szukasz sklepu w którym chcesz coś kupić, przechodzisz do niego z udostępnionego linka i robisz zakupy. Po pewnym czasie, gdy sklep zaakceptuje transakcję, otrzymasz na swoje konto w danym serwisie zwrot części wydatków. Pieniądze wypłacisz następnie na konto bankowe.

Wysokość zwrotu (w niektórych przypadkach nawet kilkanaście procent zamówienia) zależy od konkretnego sklepu i współpracującego z nim serwisu cashback, dlatego warto zarejestrować się w kilku, aby móc porównać oferty. Ja tak zrobiłem, dzięki czemu przez zakupami mogę szybko ocenić, która oferta jest najkorzystniejsza i mogę dzięki niej zaoszczędzić najwięcej pieniędzy.

Czytaj więcej:

LetyShops, czyli cashback za zakupy online. Pokazuję, jak działa

Cashback z Refunder. Mnóstwo sklepów


Tańsze zakupy na Allegro dzięki monetom

Monety Allegro: promocje, jak zbierać i wykorzystać
Monety Allegro pozwalają zapłacić mniej za następne zakupy / fot. Allegro

Monety Allegro to program lojalnościowy, dzięki któremu można płacić mniej za zakupy na tej platformie. Monety można zbierać na dwa sposoby:

  • podczas zakupów. Jeśli sprzedawca oferuje monety, wtedy przy ofercie pojawi się ikonka wraz liczbą monet, które dostaniesz po zakupie. Możesz ponadto skorzystać z filtra i wyświetlić tylko oferty z monetami
  • korzystając z promocji z monetami. Bonusowe monety możesz zdobyć na przykład za zakupy artykułów określonej kategorii czy za skorzystanie z określonych funkcjonalności Allegro (oferty często się zmieniają, dlatego warto śledzić podstronę z promocjami monetowymi).

Czytaj więcej:

Monety Allegro, czyli płać mniej za zakupy. Promocje i informacje o programie


Płatności zagraniczne po atrakcyjnym kursie

Promocja Revolut: odbierz bonus. Premia za rejestrację
Karta Revolut świetnie sprawdza się podczas zagranicznych płatności / fot. Revolut

Korzystam z karty Revolut podczas zagranicznych wyjazdów czy zakupów internetowych w obcych walutach. Dzięki temu mogę liczyć na korzystne, międzybankowe kursy walut i dzięki temu oszczędzić pieniądze.

Czytaj więcej:

Promocja Revolut: plan Premium przez 3 miesiące za darmo i bonus za quiz. Link polecający


Zwroty za rachunki. Wystarczy odpowiednie konto

Przykładowy zwrot od Santander Banku Polsku za opłacenie rachunku za prąd

Kolejnym moim sposobem na oszczędności jest opłacanie rachunków za prąd, telefon, internet, telewizję czy gaz korzystając z konta osobistego w Santander Banku Polska. Dzięki temu miesięcznie otrzymuję 1% zwrotu wartości każdego rachunku. Maksymalna suma zwrotów w miesiącu nie może przekroczyć 25 zł, natomiast w roku – 300 zł.

Jedyne co należy zrobić, aby otrzymywać zwroty, to zgłosić fakturę od danego dostawcy w bankowości elektronicznej Santander Banku Polska. Można to zrobić to w zakładce Twoje sprawy –> Konta –> Dodaj fakturę do usługi zwrotów za rachunki. Robimy to tylko raz, a potem już tylko czekamy na comiesięczne zwroty.

Nie masz konta w Santander Banku Polska?

Tutaj otworzysz je z kilkusetzłotową premią


Nie otwieraj konta za darmo, ale z bonusem

Dzięki promocjom bankowym można otrzymywać atrakcyjne bonusy

Jeśli jesteśmy przy kontach bankowych, to warto wiedzieć, że polskie banki prześcigają się w oferowaniu bonusów dla nowych klientów. Najczęściej są to kilkusetzłotowe premie pieniężne, ale zdarzają się też vouchery do sklepów lub nagrody rzeczowe.

Dlatego też warto sprawdzić, które banki oferują pieniądze za założenie konta, a także co należy zrobić, aby otrzymać bonus. Warto to podkreślić, że to nie są konkursy, lecz promocje z gwarantowanymi premiami (o ile oczywiście spełnimy warunki stawiane przez bank, takie jak np. zrobienie kilku transakcji kartą, otrzymanie przelewu czy logowanie do aplikacji).

Sprawdź:

Aktualne promocje bankowe


Mniej za telefon, czyli opłacalne przeniesienie numeru

Gdzie i jak przenieść numer. Zmiana operatora - oferty

Warto też sprawdzić, czy nie przepłacamy za swój plan abonamentowy. Może bowiem się okazać, że w innej sieci za niższą cenę można otrzymać korzystniejsze warunki cenowe. Co istotne, wszystkie formalności związane z przeniesieniem numeru bierze na siebie sieć, do której przechodzimy.

Sprawdź:

Gdzie przenieść numer i na tym zyskać?


Wydatki firmowe? Oto cashback bez limitu

Zwroty za wydatki firmowe dzięki usłudze Revolut Pro

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą skorzystać z jeszcze jednego tricku na bonusy. Mam tu na myśli bezpłatną usługę Revolut Pro, która oferuje zwroty za płatności kartą (w zależności od planu, wynoszą one od 0,4% do 0,8%). Warto zaznaczyć, że nie ma limitu sumy cashbacku, tak więc im większe są twoje wydatki firmowe, tym większe otrzymasz zwroty.

Obecnie większość moich wydatków firmowych robię kartą Revolut Pro i muszę przyznać, że do tej pory ta usługa działa bardzo sprawnie, a zwroty naliczają się bez problemu.

Czytaj więcej:

Revolut Pro, czyli darmowy plan dla freelancerów. Cashback bez limitu