Lokaty bez konta bankowego. Pokazuję, gdzie założyć online. Maj 2024

W tym wpisie pokazuję, gdzie można założyć lokaty bankowe przez internet bez jednoczesnego wymogu otwierania konta osobistego. Oto przykładowe lokaty online z korzystnym oprocentowaniem.

VeloBank – Lokata na Nowe Środki

VeloBank to nowa marka na polskim rynku bankowym. Lokatę w tej instytucji otworzysz online bez zakładania konta osobistego wypełniając wniosek na stronie banku. Środki, które ulokujesz, objęte są gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 • oprocentowanie: 5% (lokata na 3 miesiące), 5,2% (lokata na pół roku), 4,8% (lokata na 12 miesięcy)
 • kwota lokaty: od 1000 zł do 180 000 zł
 • lokata na nowe środki. Jeśli nie jesteś jeszcze klientem VeloBanku, w twoim przypadku wszystkie środki będą nowe. Jeśli zaś korzystasz z usług banku, wtedy nowymi środkami będzie nadwyżka nad saldo środków złotowych zgromadzonych na koniec 13 maja 2024 r.
 • aby skorzystać z powyższego oprocentowania, należy zaznaczyć zgody martketingowe
 • kapitalizacja odsetek na koniec okresu lokaty

Inbank – Lokata

Lokata online - Inbank

Również Inbank – estoński bank działający od kilku lat w Polsce – oferuje możliwość otwarcia lokaty przez internet bez konieczności zakładania konta osobistego. Aby to zrobić, złóż wniosek o lokatę na tej stronie banku. Co istotne, ulokowane środki objęte są gwarancją odpowiednika polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a bank posiada zgodę na działalność wydaną przez polską Komisję Nadzoru Finansowego.

 • oprocentowanie: 5,5% (lokata na 6 miesięcy lub 12 m-cy), 5,25% (lokata na 24 m-ce), 5,10% (lokata 3-miesięczna). Dostępne są również inne okresy lokacyjne
 • kwota pojedynczej lokaty: od 1000 zł do 50 000 zł (można założyć ich kilka na łączną sumę do 1 mln zł)
 • kapitalizacja odsetek na koniec okresu lokaty
 • depozyty złożone w polskim oddziale Inbanku gwarantowane są przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond. Fundusz ten jest odpowiednikiem polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gwarancją objęte są depozyty wraz z odsetkami do pełnej wysokości, maksymalnie do 100 tysięcy euro w stosunku do pojedynczego depozytariusza

Santander Consumer Bank: Lokata Online na Nowe Środki

Lokata online - Santander Consumer Bank

Lokatę w Santander Consumer Banku otworzysz przez internet wypełniając wniosek na tej stronie bankowej. Również w tym przypadku nie ma potrzeby zakładania konta osobistego (bo nawet Santander Consumer Bank nie posiada takiego w ofercie). Przy okazji warto przypomnieć, że Santander Consumer Bank i Santander Bank Polska to osobne banki.

 • oprocentowanie: 5% (lokata na 3, 4 lub 6 miesięcy) albo 4,5% (na 12 m-cy). Dostępne są również krótsze i dłuższe okresy lokacyjne (sprawdzisz je w kalkulatorze na stronie banku)
 • kwota lokaty: od 1000 zł do 400 000 zł
 • lokata na nowe środki. Jeśli jesteś nowym klientem Santander Consumer Banku, to wszystkie wpłacone pieniądze będą nowymi środkami. Jeśli zaś korzystasz już z usług tego banku, nowe środki to nadwyżka nad saldo z dnia 29 marca 2024 r.
 • kapitalizacja odsetek na koniec okresu lokaty
 • ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego środków pieniężnych (wraz z odsetkami) do równowartości 100 tys. euro w złotych


Lokata Facto

Lokata Facto prowadzona jest przez BFF Bank S.p.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce. Otworzysz ją przez internet korzystając z tej strony bankowej. Ulokowane środki gwarantowane są przez włoski odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a bank prowadzi w Polsce działalność na podstawie notyfikacji w Komisji Nadzoru Finansowego.

 • oprocentowanie: 5,25% (na 3 m-ce), 5% (na 6 m-cy). Dostępne są również inne okresy
 • kwota lokaty: minimum 5000 zł (brak limitu)
 • kapitalizacja odsetek na koniec okresu oszczędzania
 • depozyty gwarantowane są przez Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi – włoski odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz ten zapewnia każdemu klientowi pokrycie środków w wysokości do 100 tysięcy euro w odniesieniu do każdego deponenta

Oszczędzanie na lokacie

Oszczędzanie przy pomocy lokat to jedna z bardziej bezpiecznych opcji. Powierzasz swoje oszczędności bankowi na określony czas, a on w zamian wypłaca ci odsetki. Nie ponosisz praktycznie żadnego ryzyka, a twoje pieniądze są dobrze zabezpieczone (mam tu m.in. na myśli ochronę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego).

Jeśli nie masz chęci czy czasu na skomplikowane operacje w celu mnożenia oszczędności, lokaty bankowe będą strzałem w dziesiątkę. 

To warto wiedzieć

 • warto pamiętać, że od zysku, jaki zgromadziłeś z tytułu lokaty, bank odprowadzi podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. (tzw. „podatek Belki”). Tutaj trzeba zaznaczyć, że daninę tę zapłacisz wyłącznie od wypracowanych odsetek, a nie od kapitału

Przykład: masz 50 tysięcy złotych. Lokujesz tę kwotę na półrocznej lokacie, której oprocentowanie wynosi 7% w skali roku. Zgodnie z warunkami, kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu oszczędzania. Po pół roku odsetki wyniosą 1750 zł. Od tej kwoty zostanie pobrane 19 proc. podatku (czyli 332,50 zł), a twój ostateczny zysk z lokaty to 1417,50 zł.

 • obliczając zysk z lokaty warto wziąć również pod uwagę częstotliwość kapitalizacji odsetek (czyli jak często są one dopisywane do rachunku). Najczęściej taka kapitalizacja następuje pod koniec okresu lokaty, ale zdarzają się oferty, gdy banki z większą częstotliwością dopisują odsetki do rachunku (a im częściej odsetki są dodawane do kapitału, wtedy jest większy zysk)
 • lokaty bankowe mogą być nieodnawialne lub odnawialne. Jeśli bank oferuje obie te opcje, możesz zdecydować, z której opcji chcesz skorzystać. Lokata nieodnawialna polega na tym, że po zakończeniu jej trwania, środki wraz z odsetkami trafiają na twoje konto bankowe. W przypadku lokaty odnawialnej, po zakończeniu okresu umownego, bank nie zwraca pieniędzy na konto, lecz zakłada kolejny depozyt (najczęściej robi to już na innych warunkach)

Lokaty bez konta – dla kogo?

Opisane powyżej lokaty bez konta spodobają się z pewnością tym, którzy chcą ulokować oszczędności, a jednocześnie nie mieć na głowie kolejnego rachunku osobistego. A taki – w zależności od banku – może wiązać się z dodatkowymi opłatami czy koniecznością robienia określonej liczby transakcji w celu ich uniknięcia.

Skorzystaj z opisanych powyżej ofert i zapomnij o tego typu obowiązkach. Twoje oszczędności rosną, a ty nie ponosisz żadnych kosztów i nie masz dodatkowych obowiązków.

Warto również podkreślić, że wymienione lokaty założysz przez internet bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnienie wniosku na stronie banku i postępowanie zgodnie z dalszymi instrukcjami. Bez umawiania się w oddziale banku i spełniania szeregu formalności – oszczędność czasu gwarantowana!