Karta kredytowa: jak działa, na co uważać i co to okres bezodsetkowy?

Na blogu często opisuję promocje kart kredytowych. Za ich założenie banki oferują nieraz spore profity – pieniądze, vouchery, nagrody rzeczowe. Osoby, które nigdy nie miały styczności z kartami kredytowymi, mają często wiele pytań na ich temat. W tym artykule poruszę najważniejsze kwestie, a także wyjaśnię m.in. jak działa okres bezodsetkowy, dzięki któremu za darmo możesz dysponować pieniędzmi banku.

Zobacz: Najlepsze promocje kart kredytowych

Jeżeli wyrazisz chęć otrzymania karty kredytowej, bank najpierw zbada Twoją zdolność kredytową. Jeżeli będzie ona wystarczająca, wtedy otrzymasz propozycję limitu na karcie. Zakładając ją, dostaniesz również informacje, jaki jest Twój dzień rozliczeniowy, ile dni wynosi okres bezodsetkowy dla operacji bezgotówkowych (a więc czas, gdy za darmo korzystasz z pieniędzy banku), a także ile wynosi oprocentowanie, gdy jednak nie zmieścisz się w tym okresie.

Okres bezodsetkowy – na czym polega?

Aby zobrazować, na czym polega okres bezodsetkowy (grace period), posłużę się przykładem. Dzień rozliczeniowy w moim przypadku to 20. każdego miesiąca, natomiast okres bezodsetkowy to 55 dni.

  • od 20 lipca przez cały miesiąc używam swojej karty. Płacę nią w sklepach, opłacam usługi, ale nigdy nie wypłacam pieniędzy z bankomatu, o czym trochę niżej
  • po miesiącu, a więc 20 sierpnia, otrzymuję od banku zestawienie transakcji wraz z terminem spłaty na 13 września. Jak widzisz, między 20 lipca a 13 września jest 55 dni, a więc mój okres bezodsetkowy. Co ważne, liczy się on od początku okresu rozliczeniowego, tak więc jeśli zacząłbym robić transakcje np. 29 lipca, to i tak terminem spłaty byłby 13 września
  • do 13 września spłacam całą wydaną sumę. Tylko dzięki spłaceniu całości sumy nie zapłacę bankowi ani złotówki odsetek. Jeżeli zdecydowałbym się spłacić tylko część sumy (np. kwotę minimalną widniejącą na zestawieniu), to od pozostałego zadłużenia zapłacę odsetki. Będą one naliczone za okres wykorzystania kredytu

Jak spłacić zadłużenie?

W zestawieniu otrzymasz również numer rachunku, na który należy dokonać spłaty karty. Pamiętaj, aby zrobić przelew z bezpiecznym odstępem – tak, aby najpóźniej w dniu spłaty pieniądze były zaksięgowane na rachunku karty. Dzięki temu unikniesz odsetek. Jeżeli kartę kredytową masz w tym samym banku, w którym posiadasz rachunek bieżący, wtedy można użyć wygodnej opcji „spłać kartę”, dzięki czemu nie trzeba robić przelewów, wpisywać numeru konta, itp.

Uważaj na wypłaty z bankomatu, przelewy z karty i transakcje szczególne

Powód jest prosty: za wypłaty z bankomatu czy przelewy z karty kredytowej banki liczą dość spore prowizje (np. 8 proc. wartości transakcji, przy czym nie mniej niż 10 zł).

Warto zapoznać się z cennikiem karty kredytowej w Twoim banku, aby również dowiedzieć się, za transakcje w których miejscach – nawet jeśli są to płatności bezgotówkowe – i tak zapłacisz prowizję (tzw. transakcje szczególne). Zwykle są to kasyna kasyna, salony gier, zakłady bukmacherskie, totalizatory, w niektórych bankach pojawia się również poczta. Upewnij się również, jak Twój bank traktuje zasilenie kartą np. Revoluta czy innego produktu tego typu.

Karty kredytowe: o czym warto wiedzieć?

  • opłata miesięczna lub roczna za kartę. Jeżeli taka jest, to warto wiedzieć, jakie są warunki zwolnienia z takiej opłaty (zwykle wykonanie transakcji na określoną sumę)
  • ubezpieczenie spłaty kredytu: czy jest, a jeśli tak, to czy jest obowiązkowe i w jakiej kwocie. Zwykle banki naliczają takie ubezpieczenie od wykorzystanej kwoty wraz z wygenerowaniem zestawienia (jeśli więc korzystasz z ubezpieczenia, a nie chcesz za nie zapłacić, spłać kartę dzień wcześniej przed wystawieniem wyciągu)
  • masz prawo do użycia chargeback (tzw. obciążenie zwrotne). Jest to doskonały sposób na uchronienie się przed utratą pieniędzy w przypadku, gdy sprzedawca okazał się nierzetelny (np. brak zamówionego towaru) lub zamówiłeś usługę w firmie znajdującej się w kłopotach (np. biuro podróży lub linia lotnicza, która ogłosiła upadłość). W takiej sytuacji w swoim banku możesz złożyć reklamację i rozpocząć procedurę cofnięcia takiej płatności. Szczegółowe zasady znajdziesz w swoim banku

SPRAWDŹ: promocje kart kredytowych